top of page

Sabun yapmaya başladık

Her yıl Nisan ayında yapılan Alaçatı Ot Festivali için sabun hazırlıklarımıza erken başladık. Sabunlarımız ne kadar çok kurursa o kadar iyi :) Bu süre yeterlinin çok çok üstünde, son dakikacı değiliz çünkü :)

Piyasadaki yemeklik olan satılan pek çok zeytinyağından daha kaliteli zeytinyağını biz sabun yapmak için kullanırız :) Sabunumuzun rengi beyazdır, çünkü kullanılmış zeytinyağı ya da prina'dan değil gerçek ve ph derecesi düşük sofralık zeytinyağından yapıyoruz sabunları. Kullanılmış ve prinadan yapılmış zeytinyağına karşı mıyız asla hayır ama direk cildimizde kullanmak için değil temizlikte kullanmak için :)

Cildi yumuşacık yapan gliserinli, mis gibi soğuk yapım zeytinyağ sabunlarımız 2017 Nisan Alaçatı Festivali için hazır :)

Fabrikalarda yapılan sabunlarda, gliserin sabundan ayrıştrılır ve gliserin olarak ayrı bir ürün olarak satılır. Tek sorun bu olsa idi keşke .... Bu sabunlarda ucuzluk ve verim kaygısıyla yapılanlar oldukça rahatsız edici....Ucuz sentetik deterjanlar, göz ve sinüsleri rahatsız eden koruyucular, bu koruyucuların rahatsız edici özelliklerini gidermek için çeşitli kimyasallar, ph düzenleyici katkılar, beyazlatıcılar, renklendiriciler, güzel kokutacak aromalar, ferahlık hissi veren aromalar, uzayıp giden ucuz sentetik kimyasal katkılar sabun diye raflarda satılmakta :(

Sabun yaparken kostik kullanıyoruz; bunu biraz açmak gerek:

Sabunun tanımı şudur; bir asit ile (yağ asidi ) bir bazın (alkali) reaksiyonu sonucunda oluşan tuzdur. Yani baz yani alkali yoksa sabun da yok. Sabun yapmak için de baz olarak kullanılacak iki seçenek vardır. Ya kostik (sodyum hidroksit -(NaOH)) ya da meşe külü (potasyum hidroksit (KOH)). Kostik kullanılan sabun, katı olur; meşe külü kullanılan sabun, sıvı olur. Ama istenirse ona da kil-tuz eklenerek sertleştirmek mümkündür. Biz meşe külünü tercih etmiyoruz çünkü yanma sonucu oluşan sabunun saflığını bozabilecek çıktıları ayırmanın yolunu henüz bilmiyoruz. O külün içinde sadece meşe mi var yoksa kömür, plastik vb başka şeylerin de külleri mi var bilemiyoruz. Meşe külünü kendimiz de üretemiyoruz; bulunduğumuz çevrede meşe yok. Meşe külüne güvenmediğimiz için mecburiyetten kostik kullandığımız sanılmasın. Buraya kadar sadece neden meşe külü kullanmadığımızı anlattım. Kostik kullanıyoruz çünkü kostiği doğru hesaplayıp uygun değerdeki miktarı kullanıyor ve kuruması için de yeterince vakit veriyorsanız elde ettiğiniz ürünün içinde kostik kalmıyor. Ölçümleri iki ayrı hassas terazide yapıyor, hesaplamayı hem manuel olarak hem de http://soapcalc.net/ üzerinden yapıyoruz. Kullandığımız yağın ne olduğundan da emin olduğumuz için ki sabunumuzun saflığından ve kalitesinden emin oluyoruz.

Sabunlarımızı yaparken, yağ-kostik-su haricinde hiçbir şey kullanmıyoruz. Doğal dahi olsa sırf fantazik kokulu olsunlar diye sabunun içine bir şeyler ekleyip maliyeti arttırmanın gereği olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca misss gibi sabun kokuyor zaten. Belki ilerleyen zamanlarda o da kendimiz üretirsek cilde faydalı olduğunu düşündüğümüz başka bazı yağları zeytinyağı ile beraber kullanıp çeşitlemeler yapabiliriz.

Cilt üzerine sürülen şeylerin en az %70 ini emiyor, cilde ne sürdüğümüze dikkat lütfen....

#alaçatıotfestivali #doğalkepekliun #ihsaniyesiyezbulguru #alaçatı #kapıteslimyemek #sarma #sağlıklıyemek #sıcakot #ılıca #mantı #sağlıklımantı #zeytinağacı #eldeaçmabörek #sağlıklıbörek #dolma #egeotları #adreseteslimhazırgıda #zeytinyağı #germiyanyalısı #hazırkoliyemek #sağlıklıgıda #sağlıklıhazırgıda #eveteslimhazırgıda #kapıteslimhazırsağlıklıyemek #vejetaryen #hazırsağlıklıyemek #temizgıda #vejeteryan #otkavurma #zeytinyağlı #elyapımı #sabun #doğalsabun #zeytinyağlısabun #gerçeksabun #hazırgıda #evyapımı #zeytinbahçesi #butikzeytinbahçesi #sudeğirmeni #eveteslim #börek #yöreselyemek #yerelyemek #siyez #otyemekleri #egeyemekleri #zeytin #siyezbulguru #evyemekleri #çeşme #bulgur #ıldır #izmir

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page